Telefon
WhatsApp
Çocuklarımızı Kur'an-ı Kerim'in bereketinden mahrum etmeyelim
300 X 250 Reklam Alanı

2024 yılında yaz Kur'an kursları 1 Temmuz'dan itibaren 16 Ağustos'a kadar hocalar eşliğinde aktif olacak.

Camiler ve Kur'an kurslarında derslerin hocaların eşliğinde ve rehberliğinde olacağına dikkat çeken Gündüz, en büyük hassasiyetimizin çocuklarımıza verebileceğimiz İslami bir terbiye olması gerektiğine dikkat çekti.

Ailelerin çocuklarını Kur'an öğrenmeye ve İslam bilinciyle yetişmeye teşvik etmeleri gerektiğini ifade eden Gündüz, İslami bilinç verilmediği takdirde arkalarından hayır duası edecek kimse kalmayacağını belirtti.

"Bizim hassasiyetlerimizden biri çocuklarımıza İslami bir terbiye vermek"

Çocuklara camilerde verilen dersleri ve önemini anlatan Gündüz, "Yaz Kur'an kurslarımız bu sene tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da 10 Haziran'dan itibaren kayıtlar başlayacak. 1 Temmuz'dan 16 Ağustos'a kadar yaz Kur'an kursları eğitim dönemi devam edecektir. Yaz Kur'an kurslarımız her sene olduğu gibi bu sene de tüm camiler ve Kur'an kurslarında hocalarımız eşliğinde ve rehberliğinde eğitime devam edecektir, 16 Ağustos itibariyle de sona erecektir. Bizim en büyük hassasiyetlerimizden biri çocuklarımıza İslami bir terbiye ve hassasiyet vermek. Çocuklarımıza camilerde Kur'an-ı Kerim, dini ilmihal, dini bilgiler, Peygamber Efendimizin hayatı ve sahabelerin hayatı çocuklarımıza anlatılmaktadır. Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde buyuruyor ki 'Ben size iki şey bırakıyorum: Bunlardan biri Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerim, diğeri de benim sünnetimdir. Bunlara sarılırsanız hiçbir zaman yolunuzdan şaşmayacaksınız' buyuruyor. Burada biz Müslümanlara düşen görev Peygamber Efendimiz'in bize emanet bıraktığı Kur'an-ı Kerim'e sahip çıkmak ve O'nun sünneti çerçevesinde hayatımıza devam etmektir. Bizler bu yolda devam edeceğiz ve bizden sonra gelecek olan nesillere de bu yolda devam etmeleri için fırsat ve imkân vereceğiz. " ifadelerini kullandı.

"Yaz kursları aileler için fırsattır"

Peygamber Efendimizin hadislerinden örnek veren Gündüz, "Peygamber Efendimiz bir hadisinde buyuruyor ki; 'İnsanoğlu vefat ettiği zaman amel defterleri kapanır fakat şu 3 kişininki kapanmaz, kimdir bu 3 kişi? Birincisi arkasında sadaka-i cariye olarak Çeşme, Hayır Kurumu veya Hastane gibi yerler yapan kişi; bu yerler çalıştığı sürece vefat eden kişiye sevapları yazılır. İkincisi, ilmini insanlara sunan kişi, ilmini geride bırakan kişinin arkasında bıraktığı talebeler bunu devam ettirdiği sürece bu kişinin amel defteri kapanmaz. Üçüncüsü, kendisine hayır duası edecek evlat yetiştiren kişinin amel defteri kapanmaz', buyuruyor. Bizim amel defterimizin kapanmaması adına arkamızdan hayır duasında bulunacak evlatların olmasını istiyorsak bu tür kursları değerlendirmek lazım, bu bir fırsattır. Bizim velilerden talebimiz şu, bizim bütün kurslarımız ve camilerde 4-6 yaş dahil olmak üzere bütün hocalarımız onlara eğitim vermeye hazırdır." diye konuştu.

"Çocuklarımız yüce Allah'ın bize en büyük emanetidir"

Çocuklarımıza sahip çıkmadığımız takdirde farklı cenahlar tarafından kandırılabileceğini söyleyen Gündüz, "Eğitim öğretim dönemi içerisinde şöyle bir istatistik verebilirim, toplam 10 bin 237 öğrencimize Şanlıurfa genelinde Kur'an-ı Kerim dersi verildi ve bin 16 öğreticimiz tarafından bu faaliyetler gerçekleştirildi. Bizler biliyoruz ki çocuklarımız yüce Allah'ın bize en büyük emanetidir ve biz bu emanetlere sahip çıkacağız, biz bu emanetlere sahip çıkmazsak farklı cenahlar bizim çocuklarımıza sahip çıkıp çocuklarımızı elimizden alacaklar. Evlatlarımızın ayağının kaymaması için başka yerlere sapmaması için çocuklarımızı yaz Kur'an kursları ve camilerimize hocalarımıza teslim edelim. Yaz dönemi boyunca günlük 4 saat haftada 20 saat üzerinden çocuklarımıza hocalarımız tarafından Kur'an-ı Kerim dersleri ve dini bilgiler dersleri verilmeye devam edecektir." şeklinde konuştu.

"Çocuklarımız Kur'an bereketinden mahrum kalmasın"

Çocukların camiyle beraber sosyal etkinlik de yapabileceğini ifade eden Gündüz, "Yaz dönemini iyi değerlendirip evlatlarımızı camilere ve kurslara gönderelim. Şimdiye kadar okul vardı şimdi de yaz Kur'an kursu diyenler olabilir, herkesin düşüncesi farklı olabilir ama bir yüzme kursuna veya bir spor okuluna gönderildiği zaman etkinlik oluyor da Kur'an kurslarına gönderdiğimiz zaman niye bunu eleştiriyoruz. Evlatlarımız Kur'an kursuna da gitsin yanında sosyal etkinlik olarak yüzmeye de gitsin spora da gitsin ama çocuklarımızı Kur'an ın bereketinden, Efendimizin sünnetinden mahrum etmeyelim. Eğer bu yaşlarda çocuklarımıza o İslami bilgiyi aşılamazsak yarın öbür gün anne babalar dizlerine vuracaklar ve arkalarından onlara hayır duası edecek evlat bulamayacaklar." dedi. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Viranşehir Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği