Telefon
WhatsApp
Oto galericiler: Faizin yükselmesi ticareti olumsuz etkiliyor
300 X 250 Reklam Alanı

İkinci el araç piyasası durgunluk yaşıyor. Ticaretlerinin durma noktasına geldiğini belirten oto galericiler, iş yapamaz hale geldiklerini söylediler. Ekonomi, faiz politikası, birçok sektör olduğu gibi otomobil sektörü de olumsuz etkilendi.

Sıfır ve ikinci el araç satışlarının aylardır durma noktasında olduğunu belirten oto galerici esnafı, bu sorunun faiz artışından kaynaklandığını ifade ettiler.

"Faizin düşmesi ticareti canlandırır"

Cevher Taş

İLKHA'ya konuşan Şanlıurfa Yeni Galericiler Kooperatifi Başkanı Cevher Taş, "Bizim kooperatife üye olanlar gelip mağduriyetini dile getiriyorlar. İkinci elde daha önce çok yükselme oldu sonra düşüşe geçti. Düşüşten sonra sabit şekilde duruyor ama esnaf kan ağlıyor. Ticaret dönmüyor. Ticaretin dönmesi için faizin düşmesi lazım. Faiz yükseldikçe millet de faize yöneliyor. Bu nedenle de ticaret yok. Faizin düşmesi ticareti canlandırır. Faiz yükseldikçe ticaret olmuyor." dedi.

"İnsanlar araba alacağına faize para yatırıyor"

Faizin düşürülmesi çağrısında bulunan Taş, "Devletten beklentimiz; faizin düşürülmesidir. Düşerse esnafın işi açılır, ticaret yapar. Alışveriş olur. İnsanlar araba alacağına faize para yatırıyor. Banka müdürüyle görüştüğümde Urfa'nın yüzde 80'inin faize para yatırdığını söyledi. Araçları yerine koyamıyoruz çünkü satış yapamıyoruz. 7-8 ay önce aldığımız araç hala elimizde bekliyor. Satış yok." şeklinde konuştu.

"Alım ve satışlarımız yok"

Mustafa Çakmak

Piyasanın durgun olduğunu vurgulayan Mustafa Çakmak, "Şu an piyasa durgundur. Alım satım piyasası tamamıyla durgundur. Kredi faizleri baya yükseldi. Alım ve satışlarımız yok. Piyasa ağırdır. Eskiden haftada hiç yoktan 10 adet satıyorken şimdi ayda 1-2 taneye düştük." diye konuştu.

"Piyasa durgunluğundan alıp satamıyoruz"

Gönül rahatlığıyla araç alınamadığını dile getiren Çakmak, "Hükümet noter alanında, alımlarda, vergilerde bizi baya sıkıştırdı. Eskiden bir müşteri aracı gönül rahatlığıyla alabiliyordu. Şu an banka faizlerinden dolayı bankada faize yatırım yapıyor. 1 milyonluk aracı bizden almak yerine bankaya yatırıp,  araç kiralıyor. Parası sabit duruyor. Piyasa durgunluğundan alıp satamıyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Viranşehir Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği